Оновлення Рекомендацій по ультразвуковому дослідженню (УЗІ), з контрастним посиленням (УЗД з контрастом, CEUS) було ініційовано Всемирною федерацією ультразвуку в медицині та біології (Всесвітня федерація ультразвуку в медицині та біології, WFUMB).
У підготовці видання прийняли участь 38 авторів з 16 країн, що представляють суспільство УЗ- візуалізації з усього світу.
Останнє керівництво містить рекомендації за методом CEUS, навчання та ведення документації УЗ-діагностики печінки.
«У цьому виданні опубліковані загальноосвітні поради щодо використання ультразвукових контрастних агентів … при проведенні УЗІ печінки з метою вдосконалення якості веденних пацієнтів», – пишуть автори на чолі із швейцарським доктором Кристофома Дітріхом.
Європейське ультразвукове суспільство опублікувало керівництво по клінічній практиці контрастного УЗД у 2004 році.
З того часу було зроблено чотири видання, які стають все більш масштабними.
Зазначається, що в попередніх версіях 2012 року не було інформації щодо різниці між контрастними препаратами, а також не було отримано четких рекомендацій щодо їх застосування. У версії 2020 року ці недостатки враховані.
Як і минулі рекомендації, нове керівництво засноване на систематичному обзорі літератури, а також на коментарях експертів цієї галузі.
Автори склали в загальній сложності 38 рекомендацій, які розділили на 13 тематичних категорій (відмінність між CEUS та іншими методами візуалізації, виявлення та опис участків ураженої печінки, використання CEUS для таргетної біопсії, проведення CEUS інтраопераційно та ін.).
Ключові рекомендації CEUS 2020 року:
1. Перед проведенням CEUS з метою виявлення вогніщевого ураження виконати дослідження за допомогою B-режимів та ультразвукової допплерографії.
2. Використовуйте CEUS для проведення біопсій та процедур абляції вогнищевих уражень, які не є видимими або погано візуалізовані на УЗД в В – режимі.
3. Для пацієнтів з нециротичним фіброзом печінки використовують CEUS у якості методу вибору, якщо у пацієнта немає онкоанамнезу або клінічних підозр на злоякісні новоутворення. У разі подозри при онкологічному захворюванні використовуйте CEUS при невдалих результатах КТ або МРТ, а також, якщо і КТ, і МРТ протипоказані.
4. Для процедур абляції під контролем ультразвуку слід проводити CEUS з метою оцінки довгострокових результатів лікування та, за необхідності, перед незалежним повторним лікуванням. Він також рекомендується у якості додаткового методу при плануванні лікування, для довгострокового спостереження за пацієнтами.
5. CEUS повинен мати пріоритет перед методами, що використовують іонізуюче випромінення, при діагностиці травм печінки у дітей.
Як і в попередніх версіях, у керівництві стверджується, що контрастний ультразвук безпечний для внутрішнього застосування у дітей та дорослих.
У якості доказової бази щодо безпечности контрастних речовин посилаються на обгяди, які виявляють більш низькі показники смертності та меншу кількість побічних реакцій, ніж ті, що отримані при використанні контрастних речовин на основі йоду або гадолінію.
У керівництві також підкреслюються унікальні властивості CEUS, які роблять його ідеальним методом візуалізації з контрастним посиленням при ураженні печінки.
Контрастні речовини для ультразвуку можуть забезпечувати візуалізацію в реальному часі та вводитися більше одного разу.
На основі всіх переваг автори рекомендують застосовувати CEUS у пацієнтів з незадовільними даними від інших методів дослідження, а також у дітей та пацієнтів з нирковою недостатністю.
Посилання
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0301562920302003